Поради лікаря

Дорогие пользователи сайта, приветствуем вас в рубрике «Советы доктора».

На страницах этого раздела наши специалисты будут освещать актуальные проблемы лечения и профилактики различных заболеваний у взрослых и детей, опираясь на свой клинический опыт.

Надеемся, что эти профессиональные разъяснения и напоминания помогут вам сориентироваться во многих вопросах здоровья.

Призываем вас быть активными – задавайте вопросы, предлагайте темы, которые были бы вам интересны – мы всегда будем рады вашему вниманию.  

У рубриці «Поради лікаря» сьогодні актуальна тема: цукровий діабет – акцент на профілактику. Коментує сімейний лікар поліклініки №1 клінічної лікарні ім. А. і О. Тропіних Марина БОНДАРЕНКО.

 

 

Діабет – хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.

 

Хвороба залишається однією з найбільш актуальних медико-соціальних проблем та є однією з провідних причин передчасної захворюваності і смертності, оскільки часто призводить до ампутації кінцівок, втрати зору, ниркової недостатності і провокує серцево-судинні захворювання.

 

В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.

 

Більше 400 мільйонів людей живуть з діабетом по всьому світу, і поширеність цього захворювання постійно зростає. В Україні, за різними даними, кількість хворих сягає 1,3 – 2 млн. людей.   

 

Окрім генетичних факторів, великий внесок в це роблять чинники, що пов'язані зі стилем життя – малорухливість, незбалансоване харчування та наявність надмірної ваги. Результати тривалих досліджень вказують, що здоровий спосіб життя може допомогти попередити розвиток діабету і навіть сповільнити прогресування хвороби. І досягти цього можна саме завдяки зміні раціону харчування та достатньому рівню фізичної активності.

 

Сімейний лікар лікарні Тропіних Марина Бондаренко коментує проблему, акцентуючи увагу на ризики та профілактику діабету, та дає поради, які варто знати кожному.

 

Бондаренко М.В.:

– Перш за все нагадаємо, що розрізняють декілька типів діабету: діабет І типу (або ж інсулінозалежний), який характеризується недостатнім виробленням інсуліну. Причини виникнення недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо. А от діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) – виникає через неефективне використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Також існує гестаційний діабет, який розвивається у вагітних та несе високу ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів. У таких жінок також підвищений ризик захворювання на діабет 2-го типу в майбутньому. Отже, більшість людей з діабетом страждають діабетом 2-го типу, який виникає, головним чином, на тлі надлишкової маси тіла та недостатньої фізичної активності. Про те, як запобігти захворюванню, або тримати його на контролі, піде мова.

 

- Але спочатку, мабуть, варто зупинитися на основних симптомах діабету, щоб звернути увагу тих, хто, можливо, помічав у себе або своїх близьких подібні порушення.

- Перш за все це надмірне сечовиділення, спрага, постійне відчуття голоду, можлива втрата ваги, стомленість, погіршення зору. Однак людина може і не мати виражених симптомів. В результаті хвороба може бути діагностована через кілька років після її початку, вже після виникнення ускладнень. Тому краще тестуватися (перевіряти цукор крові) регулярно, особливо людям після 40-50 років, і тим більше, якщо в сім'ї є випадки діабету. Чим раніше виявляється захворювання, тим ефективніший контроль і менші ризики ускладнень. 

 

- Які саме ці ризики?

- Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 рази вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. Більше 6% cмертей у світі пов’язано з діабетом. Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації. Ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною більше 2% випадків сліпоти. Діабет є основною причиною ниркової недостатності. Серед гострих ускладнень можуть розвинутися кетоацидоз, гіпоглікемія, гіперосмотична кома, лактоцидотична кома. Тобто діабет є хронічним прогресуючим захворюванням, але люди з діабетом можуть прожити довге життя завдяки вчасно розпочатому лікуванню. Воно передбачає не лише регулювання глюкози у крові, але також контроль факторів ризику розвитку зазначених ускладнень, таких як високий артеріальний тиск та високий рівень холестерину. Ними можна управляти за допомогою здорової дієти, регулярних фізичних навантажень та правильного використання ліків.  

 

- Як запобігти захворюванню?

- Профілактика діабету ІІ типу полягає у простих заходах з підтримання здорового способу

життя: здорове харчування та зменшення кількості цукру та насичених жирів, регулярна фізична активність, підтримання здорової ваги тіла, утримання від вживання тютюну можуть скоротити ризик виникнення діабету або відстрочити його виникнення. І повторююся ще раз: діабет можна лікувати, а його ускладненням запобігати або відстрочувати.

 

- Як змінити свій раціон, щоб зменшити ризики появи діабету? 

- Щоби зменшити ризик появи діабету, мінімізуйте споживання або взагалі відмовтесь від цукру та попередньо оброблених продуктів харчування, включно з обробленими зерновими продуктами (борошно, білий рис). Краще – замініть на цільнозернові. Збільшуйте споживання клітковини – овочів та фруктів. Фрукти та овочі, які не містять крохмалю, повинні складати щонайменше половину щоденного раціону. Бобові культури (сочевиця, боби, нут, горох) також містять багато клітковини та корисного для здоров’я рослинного білка. Люди, які їдять багато продуктів з високим вмістом клітковини, як правило, з'їдають менше калорій, не набирають надмірної ваги, а отже мають менший ризик розвитку діабету. В моїй практиці є чимало прикладів, коли люди наполегливо і терпляче змінювали свій спосіб життя, і, повірте, вони мають суттєві результати. Це завжди доказ того, що варто докласти зусиль і змінювати свій стиль життя.

 

- А якщо рівень глюкози незначно і не постійно відхилений від норми – це вже хвороба?

- Є проміжний стан між нормою і діабетом, коли відзначається зниження толерантності до глюкози та порушення глікемії натщесерце. Такі люди піддаються високому ризику розвитку діабету 2-го типу, проте цього може і не статися – як я вже казала, багато залежить від способу життя людини та контролю стану. Крім того, потрібно відзначити, що до недавнього часу діабет 2-го типу спостерігався лише серед дорослих, проте зараз він все частіше вражає і дітей. Тому один з головних чинників – це зусилля самої людини в збереженні здоров'я. Знаєте, у старих лікарських підручниках лікування діабету часто зображували у вигляді трійки коней. Один з коней символізував медикаменти, другий – фізичні вправи, а третій – дієту. У кареті сидів лікар, він давав вказівки, але віжок не торкався. А правив цією упряжкою, зрозуміло, пацієнт. Дуже оригінальний і виразний символ. Постарайтеся зберегти його в пам'яті.

 

Бесіду вела Тетяна Кондакова

Про лікарню

Стаціонарна служба